Gdzie wykorzystuje się szlifierkę oscylacyjną?
Narzędzie opisywanego rodzaju stosuje się głównie do obróbki elementów drewnianych. Szlifierka oscylacyjna wykorzystywana bywa głównie w meblarstwie, motoryzacji oraz podczas wszelkiego rodzaju pracac wykończeniowych. Opisywane urządzenie jest również niezwykle istotnym elementem wyposażenia praktycznie wszystkich zakładów stolarskich. Umożliwia szybkie i bardzo estetyczne wygładzenie powierzchni drewnianych.
Jak wybrać odpowiednią szlifierkę oscylacyjną?
Przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu szlifierki oscylacyjnej należy poznać oraz dokładnie przeanalizować parametry dostępnych urządzeń. Najbardziej istotny okazują się: wymiar stopy, prędkość obrotowa oraz amplituda oscylacji. Warto podkreślić, że nie istnieją konkretne, ściśle określone wartości, którymi powinny charakteryzować się wymienione parametry. To jaką pneumatyczną szlifierkę oscylacyjną powinniśmy kupić zależy bowiem od planowanych prac, które zamierzamy wykonywać za pomocą urządzenia. Szlifierka oscylacyjna powinna być wybierana w sposób zindywidualizowany, dopasowany do naszych konkretnych potrzeb.
Szlifierka o dużej stopie zazwyczaj uważana jest za bardziej praktyczną. Pozwala na szybsze wykonanie pracy. Większa powierzchnia ścierająca w oczywisty sposób zwiększy tempo szlifowania. W przypadku, gdy formowana powierzchnia nie jest zbyt duża, a dodatkowo zależy nam na bardziej dokładnym efekcie pracy, lepiej sprawdzi się jednak szlifierka oscylacyjna o stopie mniejszych rozmiarów. Niektóre mniejsze modele szlifierek przystosowane są do obsługi jednoręcznej, w wielu przypadkach okazuje się to ich znaczną zaletą, ułatwiającą wykonywanie pracy.
Liczba oscylacji na minutę to parametr wpływający na dokładność i szybkość szlifowania. Najpopularniejsze są dwa typy szlifierek oscylacyjnych, szlifierki ze skokiem 2,5 oraz narzędzia ze skokiem 5mm. Pierwsze są zazwyczaj stosowane są jako wykończeniowe z użyciem drobnego papieru ściernego. Szlifierki oscylacyjne z 5 mm skokiem są zaś najpowszechniejsze i niemalże uniwersalne. Duży skok pozawala na szybkie i efektowne szlifowanie dużych powierzchni, często z użyciem materiałów ściernych o gradacji poniżej #80.
Zalety szlifierek pneumatycznych
Oscylacyjne szlifierki pneumatyczne mają bardzo dobry stosunek mocy do masy. Są to zazwyczaj narzędzia o nieskomplikowanej konstrukcji, co znacznie wpływa na zminimalizowanie kosztów konserwacji i serwisowania.
W szlifierkach oscylacyjnych w wersji z odsysaniem sprężone powietrze, wydostając się z narzędzia, tworzy podciśnienie, zabierając ze sobą urobek, który gromadzi się w worku dołączonym do zestawu. Możliwa jest również wersja szlifierki oscylacyjnej, w której urobek może być odebrany przez centralny odkurzacz.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą narzędzi dostępnych w kategorii szlifierki oscylacyjne.
Inne urządzenia, które warto poznać:
· Odkurzacz pneumatyczny WG900K,
· Pistolet przedmuchowy AT-10.