Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Pistolet do piaskowania – podstawowe informacje 0
Pistolet do piaskowania – podstawowe informacje

Piaskowanie jest metodą w znacznym stopniu zbliżoną do szlifowania. Należy jednak podkreślić, że zaletą pierwszego sposobu jest szybkość oraz dokładność. Odpowiednio wykorzystany pistolet do piaskowania pozwala wyczyścić nie tylko łatwo dostępne płaskie powierzchnie, ale również różnego rodzaju zagłębienia lub zagięcia. Efektem prawidłowo przeprowadzonych prac jest uzyskanie powierzchni delikatnie szorstkiej, idealnie nadającej się do późniejszego malowania lub lutowania.

 

Gdzie wykorzystuje się pistolet do piaskowania?

 

Urządzenie, jakim jest pistolet do piaskowania, stosowane bywa najczęściej w momencie przygotowywania powierzchni pod malowanie. W rzeczywistości jest ono jednak znacznie bardziej uniwersalne. Może być wykorzystywane na wielu etapach prac związanych z budownictwem, kamieniarstwem lub renowacją pojazdów. Coraz częściej piaskowanie uznawane jest za najbardziej optymalne rozwiązanie w przypadku renowacji elewacji. Czyszczenie murów za pomocą materiału ściernego znajdującego się pod ciśnieniem okazuje się sposobem mało kłopotliwym i opłacalnym finansowo.

Piaskarki pneumatyczne takie jak KIT/A/211 znalazły również zastosowanie przy renowacji mebli stylowych. Specjalne nakładki na dyszę pozwalają do dotarcie w trudno dostępne miejsca oraz odbierają część obitego od powierzchni ścierniwa i kierują je do zasobnika.

 

Ja wybrać odpowiedni pistolet do piaskowania?

 

Decydując się na konkretny model urządzenia, należy przede wszystkim dopasować go do wydajności posiadanej sprężarki i mocy wytwarzanego ciśnienia. Elementami, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są również dysze pistoletu. Zazwyczaj są one stalowe lub ceramiczne. Uznaje się je za wystarczająco solidne, by bez najmniejszych przeszkód poradzić sobie z wykonywaniem prac o średniej intensywności. Osobom planującym bardziej wzmożone wykorzystanie urządzenia poleca się stosowanie dysz wykonanych z węglika wolframu, które są uważane są za wyjątkowo wytrzymałe.

 

Jak prawidłowo przeprowadzać konserwację pneumatycznego pistoletu do piaskowania?

 

Prawidłowo przeprowadzana konserwacja urządzenia jest niezbędna do tego, by prace przy jego użyciu przebiegały w sposób komfortowy i bezpieczny. Gwarantuje także długoletnią żywotność i pełną sprawność narzędzia. Przede wszystkim należy pamiętać, by zawsze stosować ścierniwo odpowiednio rozdrobnione. Jego gramatura powinna być dostosowana do danego modelu urządzenia. Zazwyczaj zaleca się stosowanie materiału piaskującego o średnicy od 0,2 do 0,8 mm.

Po każdorazowym użyciu pistoletu konieczne jest jego dokładne oczyszczenie. Warto również pamiętać o regularnym oliwieniu trzpienia zaworu oraz punktu obrotu spustu. Należy także zwracać uwagę na stan dyszy pistoletu. Element ten co jakiś czas ulega zużyciu i nie stanowi to wady narzędzia. W związku z tym w razie potrzeby powinno się wymieniać go na nowy.

 

Kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem pistoletów do piaskowania

 

Jedynie stosując się do wszelkich zaleceń związanych z bezpiecznym użytkowaniem pistoletu, możemy mieć pewność, że jego wykorzystanie nie będzie wiązało się z żadnym niebezpieczeństwem. Podstawowym zaleceniem jest stosowanie solidnej maski zaopatrzonej w system wentylacyjny oraz odzieży ochronnej. Niezwykle ważna jest również rezygnacja z posługiwania się piaskiem kwarcowym w charakterze ścierniwa. Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ jego drobiny mogą dostać się do płuc osoby obsługującej pistolet i negatywnie wpływać na jej stan zdrowia.

 

Pozostałe urządzenia niezbędne podczas wykonywania piaskowania

 

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pistolet do piaskowania nie będzie w stanie spełniać swojej roli, jeśli nie zadba się o odpowiednią jakość pozostałych elementów systemu. Niezbędne jest stosowanie odpowiedniego kompresora, który zagwarantuje dopływ sprężonego powietrza. Zbyt słabe urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo spełnić swojej roli. Przez to proces piaskowania mógłby się okazać uciążliwy i niezbyt efektywny. W większości przypadków ciśnienie powietrza powinno wynosić od 7 do 10 atmosfer. Ponadto powietrze powinno być suche. W tym celu warto zaopatrzyć się w osuszacz z filtrem oraz dokonywać codziennych inspekcji zbiornika kompresora.

 

Wszystkie dostępne w naszym sklepie modele pistoletów do piaskowania można znaleźć w kategorii piaskarki pneumatyczne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium