Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Jak wybrać odpowiedni pistolet lakierniczy? 0
Jak wybrać odpowiedni pistolet lakierniczy?

 

Wybieramy pistolet lakierniczy

 

Istnieje wiele rodzajów lakierniczych pistoletów pneumatycznych, w związku z tym decydując się na zakup konkretnego modelu, warto szczegółowo zapoznać się z właściwościami dostępnych produktów oraz zdecydować, który pistolet lakierniczy w największym stopniu spełni nasze oczekiwania.

 

Zasadniczo pistolety lakiernicze dzieli się na kilka kategorii, ze względu na poziom wykorzystywanego ciśnienia oraz ilość zużywanego powietrza. Pistolety niskociśnieniowe HVLP w wielu przypadkach okazują się wyborem najbardziej opłacalnym. Stosując je, możemy liczyć na znaczne oszczędności związane z niższym zużyciem rozprowadzanej substancji. Niestety pistolety lakiernicze HVLP mogą prawidłowo spełniać swoją rolę wyłącznie pod warunkiem podłączenia ich do wydajnej sieci sprężonego powietrza.

 

Jeśli posługujemy się narzędziami pneumatycznymi niezbyt regularnie, to zakup wydajnego, a co się z tym wiąże droższego kompresora, może być dla nas wydatkiem nieracjonalnym. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na stosowanie pistoletu wysokociśnieniowego HP. Co prawda, podczas pracy zużywa on więcej farby niż modele niskociśnieniowe, jednak w przypadku posługiwania się nim w sposób niezbyt intensywny, straty materiału nie będą odczuwalne.

 

Jeśli uznamy, że żadna z dwu przedstawionych powyżej opcji, nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań, to możemy sięgnąć po nowość jaką jest system HPS.

 

HPS to nowy wysoko rozpylający system opracowany przez firmę ANI, dzięki któremu możemy uzyskać wydajność przenoszenia równą lub wyższą niż HVLP i LVLP, pracując przy ciśnieniu powietrza takim jak w tradycyjnych pistoletach natryskowych.

 

Jakie są zalety systemu HPS?Jest wiele zalet - pierwsza to łatwość w obsłudze. Dzięki systemowi HPS można pracować z różnymi ciśnieniami i dlatego pistolety lakiernicze HPS doskonale dostosowują się do różnych typów farb oraz nawyków malarskich.
System HPS zapewnia prace przy "wysokich" ciśnieniach, dając wysoką atomizację również przy użyciu gęstych produktów, zapewniając w ten sposób niezmienną jakość wykończenia.
Oszczędność produktu dzięki systemowi HPS jest równa, jeśli nie lepsza od pistoletów natryskowych HVLP. Prowadzi to do lepszych warunków ekonomiczno-ekologicznych.

 

Czy system HPS będzie zgodny z przyszłymi normami europejskimi?Przyszłe standardy europejskie uwzględniające emisję rozpuszczalników skoncentrują się na skuteczności transferu pistoletów natryskowych (co najmniej 65%), a technologia HPS zapewnia sprawność pozorną na poziomie 80%, zatem jest znacznie powyżej wymagań.

 

Jak prawidłowo przeprowadzać konserwację pistoletów lakierniczych?

 

Zalecana konserwacja pistoletów lakierniczych nie jest czynnością kłopotliwą, jednak przeprowadzana powinna być w sposób staranny oraz regularny. Prawidłowe wykonywanie sugerowanych czynności będzie gwarancją wieloletniej, pełnej sprawności urządzeń. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem działań konserwatorskich zapoznać się z instrukcją stworzoną przez producenta. Stosując kilka rodzajów urządzeń pneumatycznych, nie popadajmy w rutynę. Każde z nich może bowiem wymagać przeprowadzania innych czynności odświeżających. W przypadku pistoletów lakierniczych zawsze działaniem najważniejszym będzie dokładne umycie urządzenia, po każdorazowym wykorzystywaniu.

 

Bezpieczne użytkowanie pistoletów lakierniczych

 

Wszelkie urządzenia pneumatyczne, w tym również pistolety lakiernicze, powinny być wykorzystywane w sposób rozsądny i racjonalny. Bardzo ważne, by nigdy nie przekraczać maksymalnego dozwolonego ciśnienia sprężonego powietrza, a podczas przeprowadzania prac konserwatorskich lub serwisowych koniecznie odłączyć urządzenie od kompresora. Należy również pamiętać, by stosować wyłącznie lakiery, farby i kleje, których skład został określony jako właściwy dla danego modelu pistoletu. Dobrym nawykiem jest także przeprowadzanie wszelkich prac w pomieszczeniach prawidłowo wentylowanych. Zbyt wysokie stężenie substancji chemicznych w powietrzu może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu. Jeśli lakiernia objęta jest strefą zagrożenia wybuchem, należy używać pistoletów lakierniczych posiadających certyfikat ATEX. Jednak przede wszystkim zawsze pamiętajmy, by podczas wykonywania prac przy użyciu pistoletów lakierniczych postępować w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przeprowadzane prace przebiegać będą w sposób bezpieczny, efektywny i maksymalnie komfortowy.

 

Pistolety pneumatyczne z systemem HPS i inne dostępne są w naszym sklepie, w dziale pistolety lakiernicze.

 

Inne urządzenia przydatne podczas podczas nakładania powłok malarsko lakierniczych

 

Decydując się na to, by wykorzystywać pistolet lakierniczy, możemy również potrzebować:

 

· Szlifierki oscylacyjne

· Polerki pneumatyczne

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium