Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Czym są pneumatyczne nożyce do cięcia blachy? 0
Czym są pneumatyczne nożyce do cięcia blachy?

Jak wybrać odpowiednie nożyce pneumatyczne?

Dokonując wyboru konkretnego modelu nożyc pneumatycznych, należy zastanowić się, jaki typ cięcia będzie przeważał. Czy będzie to cięcie na wprost czy po krzywiznach? Czy obie rozcinane części mają być wykorzystane, czy jedna z nich jest odpadem?

Najlepszym rozwiązaniem dla cięcia na wprost bez zniekształcania obu części blachy są nożyce pneumatyczne z języczkiem (np. PT80003). W tym przypadku jednak uzyskuje się dość dużo odpadów, gdyż wycinany pasek ma szerokość ok. 5mm.

W przypadku cięcia po krzywiznach lepszym wyborem będą tradycyjne nożyce pneumatyczne (np. PSH- 300). Ten typ nożyc pozwala na szybkie i równe cięcie (zobacz film oraz film 2, działanie nożyc). 

 

Gdzie wykorzystuje się nożyce do cięcia blachy?

 

Pneumatyczne nożyce do cięcia blachy do niedawna stosowane były głównie w zakładach przemysłowych nastawionych na intensywną produkcję. W przedsiębiorstwach tego typu narzędzia pneumatyczne umożliwiały szybką, komfortową i znacznie bardziej bezpieczną pracę. Opisywane urządzenia wykorzystywane bywają również powszechnie w innych mniejszych przedsiębiorstwach. Między innymi usprawniają pracę blacharzy samochodowych, dekarzy oraz zakłady wytwarzające skrzynie i meble metalowe. Należy jednak podkreślić, że współcześnie coraz chętniej nożyce do cięcia blachy stosowane są także przez osoby indywidualne. Pneumatyczne urządzenia wykorzystywane w niewielkich przydomowych warsztatach, pozwalają pasjonatom majsterkowania na uzyskiwanie efektów pracy równych profesjonalnym działaniom.

 

Jak prawidłowo przeprowadzać konserwację nożyc pneumatycznych?

 

Narzędzia pneumatyczne są urządzeniami trwałymi i solidnymi. Pamiętajmy jednak, że prawidłowe działanie narzędzi jest gwarantowane tylko w przypadku przeprowadzania regularnej, prawidłowej konserwacji. Nie obawiajmy się jednak, wymagane działanie konserwatorskie nie są skomplikowanie. Musimy jedynie pamiętać o czyszczeniu ostrzy z nagromadzonych opiłków i brudu. Poza tym warto zadbać o konserwowanie narzędzi, kiedy nie jest eksploatowane. W tym celu należy wlać bezpośrednio w otwór wlotowy powietrza kilkanaście kropel oleju do narzędzi pneumatycznych. Podkreślić należy, że wszelkie ewentualne naprawy nożyc pneumatycznych przebiegać powinny w profesjonalnych, renomowanych serwisach. Samodzielne próby napraw mogą okazać się nieprawidłowe i ryzykowne.

 

Kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem nożyc do cięcia blachy

 

Wykorzystując urządzenia pneumatyczne pamiętajmy, by zawsze w pełni stosować się do zaleceń producenta. Nożyce do cięcia blachy są narzędziem wpływającym pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo pracy, jednak ich niewłaściwe wykorzystywanie może wiązać się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. W przypadku nożyc pneumatycznych należy przede wszystkim zadbać o to, by zagwarantować osobie obsługującej narzędzie przestronne, stabilne miejsce pracy oraz odpowiednią odzież roboczą. Najistotniejsze wydają się grube rękawice ochronne, które stanowić będą barierę dla drgań wytwarzanych przez pneumatyczne narzędzie.

 

Pozostałe urządzenia przydatne podczas wykonywania prac związanych z cieciem blachy

 

Planując rozbudowę lub reorganizację warsztatu, warto rozważyć zakup dodatkowych urządzeń, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla nożyc do cięcia blachy.

 

 

Narzędzia opisane w artykule oraz inne modele dostępne są w naszym sklepie, w kategorii nożyce pneumatyczne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium