Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Wkrętarki pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć? 0
Wkrętarki pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Wkrętarka pneumatyczna – co to jest i jak działa?

Do głównych zadań wkrętarki należy wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które różnią się między sobą sposobem zasilania. Wkrętarki pneumatyczne wyróżnia to, że napędzane są za pomocą sprężonego powietrza. Możliwe jest to dzięki instalacji, na którą składają się takie elementy jak kompresor, układ regulacji ciśnienia, a także różnego rodzaju przewody.

Bardzo istotnym elementem każdej wkrętarki jest mechanizm sprzęgła. Większość powszechnie używanych wkrętarek pneumatycznych posiada sprzęgło cierne. Oznacza to, że maksymalna siła wkręcania zależna jest od momentu, w którym dochodzi do wysprzęglenia mechanizmu. Dokładniej mówiąc, siła przenoszona z napędu na wrzeciono jest niewystarczająca aby pokonać opór stawiany przez śrubę lub wkręt.

Taki rodzaj sprzęgła jest wystarczający podczas prac niewymagających dużej precyzji. W innym przypadku stosuje się wkrętarki ze sprzęgłem typu Shut-Off. Tu precyzja jest o wiele większa, gdyż w momencie uzyskania określonej siły dochodzi do odłączenia zasilania wkrętarki.

Dzięki wysokiej powtarzalności procesu, wkrętarki ze sprzęgłem Shut-Off zyskały popularność na liniach montażowych sprzętu AGD i elektroniki przemysłowej.

 

Rodzaje wkrętarek pneumatycznych

Podobnie jak w przypadku narzędzi sieciowych 230V lub akumulatorowych, wkrętarki pneumatyczne różnią się między sobą pod wieloma względami. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku rodzaje, możemy je podzielić na wkrętarki pneumatyczne proste, pistoletowe, impulsowe, kątowe, z podajnikiem. W ofercie sklepu Atmo dostępnych jest kilkanaście modeli wkrętarek pneumatycznych prostych, pistoletowych oraz z automatycznymi podajnikami śrub. Dobór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od rodzaju prac, które chcemy nim wykonywać.

 

Najważniejsze parametry wkrętarek

Jeśli już zdecydujemy, jaki model wkrętarki jest nam najbardziej potrzebny, warto przyjrzeć się także parametrom takim jak prędkość obrotowa, maksymalny moment obrotowy, ciśnienie sprężonego powietrza, średnie zużycie powietrza, rodzaj wkrętów, z którymi współpracuje urządzenie, sposób uruchamiania wkrętarki, poziom generowanego hałasu. Nie bez znaczenia są także dodatkowe funkcje takie jak mechanizm, który automatycznie wyłącza urządzenie, gdy zostanie już osiągnięty określony moment obrotowy lub ułatwiające pracę uchwyty.

 

Wkrętarka Precyzyjna SAT-30PB

Wkrętarka precyzyjna SAT-30PB

Wkrętarki pneumatyczne to urządzenia, które mają wiele zalet. Dużym ich atutem jest stosunkowo niewielki rozmiar oraz mniejsza masa w porównaniu do urządzeń sieciowych. Napędzane sprężonym powietrzem wkrętarki są także dużo bardziej wydajne, przez co znajdują zastosowanie na liniach montażowych w wielu branżach produkcji przemysłowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium