Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Systemy smarowania narzędzi pneumatycznych 0
Systemy smarowania narzędzi pneumatycznych

 

Dla prawidłowej pracy wielu narzędzi pneumatycznych niezbędne jest naolejanie, czyli wprowadzanie do układu tak zwanej mgły olejowej. Drobiny oleju w sprężonym powietrzu smarują części ruchome elementów wykonawczych oraz sterujących w układzie. Smarowanie jest niezbędne między innymi w przypadku wiertarek i wkrętarek pneumatycznych, młotów udarowych czy szlifierek.

 

Naolejanie redukuje skutki tarcia w mechanizmach. Dzięki temu pozwala na zwiększenie żywotności urządzeń i minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Tarcie prowadzi także do rozproszenia energii podczas pracy urządzeń i wystąpienia jej strat. Dzięki naolejaniu medium roboczego zyskujemy zatem większa moc urządzeń i możemy lepiej wykorzystać ich możliwości. Praca jest bardziej wydajna oraz ekonomiczna.

 

To jednak nie wszystko. Mgła olejowa w układzie pneumatycznym, w postaci drobinek oleju i wody wprowadzanych do sprężonego powietrza, oczyszcza mechanizmy urządzeń. Wprowadzenie do układu środków smarnych pozwala też na jego uszczelnienie. Mechanizmy zyskują dodatkową amortyzację oraz zmniejszenie luzów. Naolejacze zabezpieczają również przed powstawaniem korozji.

 

Naolejacz w praktyce, jak to działa?

 

Naolejacze pneumatyczne wykorzystują w swoim działaniu zjawisko spadku ciśnienia w zwężce w stosunku do ciśnienia statycznego na otworze dolotowym i ciśnienia w zbiorniku z olejem.

 

Dzięki występującej różnicy ciśnień olej jest odciągany ze zbiornika i trafia do zwężki. Tylko niewielkie jego krople trafiają do sprężonego powietrza, a większe i cięższe opadają na dno zbiornika. Dzięki temu otrzymujemy lekką mgłę olejową zapewniającą optymalne smarowanie układu. Ilość oleju w smarownicy może być automatycznie dozowana na wcześniej ustawionym poziomie, wprost proporcjonalnie do przepływu powietrza.

 

Stosowanie naolejaczy

 

Naolejacz należy dobrać pod względem wymagań systemu, który wymagać będzie smarowania. Ważne będzie określenie pożądanego typu smarowania dla każdej jego części oraz określenie ilości środka smarnego dla danego urządzenia. Pamiętajmy, że poszczególne urządzenia pneumatyczne wymagać będą różnych ilości smaru. Naolejacze należy dopasowywać do konkretnych miejsc w układzie, które mają zostać naolejone i nie jest zalecane stosowanie jednej smarownicy do każdego z nich. By naolejacz funkcjonował we właściwy sposób, należy zapewnić minimalną wartość przepływu.

 

Zapraszamy do odwiedzenia kategorii naolejacze w sklepie Atmo, gdzie dostępna jest najwyższej klasy armatura do pneumatyki. Dzięki oferowanym przez nas rozwiązaniom możliwe właściwe przygotowanie sprężonego powietrza i zapewnienie najlepszych warunków pracy dla narzędzi pneumatycznych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium