Klucz pneumatyczny – kołkowy mechanizm udarowy 0
Klucz pneumatyczny – kołkowy mechanizm udarowy

Podstawowymi elementami kołkowego mechanizmu udarowego są bijak w kształcie tulei z wewnętrznym wyżłobieniem V, wałek napędowy przekładni z odpowiadającym wyżłobieniem, kulka, która porusza się w owych wyżłobieniach, wrzeciono z dwoma kolkami zakończone uchwytem oraz sprężyna zamontowana z jednej strony na wałku przekładni, a drugim końcem na tulei bijaka.

 

Działanie takiego mechanizmu opiera się na prostej zasadzie. Bijak wykonuje cykliczne uderzenia w kołki. Jeżeli podczas wkręcania nastąpi opór, dochodzi do rozłączenia bijaka oraz kołków. Spowodowane jest ono ruchem bijaka do góry, który następuje na skutek skręcania sprężyny wywołanego obrotami wału napędowego przekładni i ruchem kulki w wyżłobieniu. Kiedy sprężyna zakumuluje maksimum energii kinetycznej, zaczyna się rozwijać. Następuje wprawienie w ruch bijaka, który prowadzony kulką obniża się, aż uderzy w kołki, wytwarzając w ten sposób udar. Proces powtarza się cyklicznie.

 

Obciążenie wrzeciona udarami jest symetryczne, gdyż bijak uderza jednocześnie w dwa kowadełka. Dzięki temu zwiększona zostaje trwałość łożyska mocującego wrzeciono. Zaletą kołkowego mechanizmu udarowego jest także faza szybkiej pracy bezudarowej występującej przy małym oporze podczas wkręcania. Dzięki temu klucz pneumatyczny wykonuje szybką i dynamiczną pracę bez zużywania mechanizmu udarowego.

 

Udarowy mechanizm kołkowy charakteryzuje się niewielkim momentem obrotowym wstecznym, dzięki czemu poprzeczne bicie klucza jest małe, a praca operatora jest łatwiejsza. Wartości momentu obrotowego w mechanizmie kołkowym są bardzo powtarzalne, dzięki czemu działające z jego wykorzystaniem klucze pneumatyczne udarowe sprawdzają się w specjalistycznych zastosowaniach przemysłowych wymagających wysokiej precyzji i dokładności.

 

Dzięki zastosowaniu omawianego mechanizmu wkręcanie kluczem pneumatycznym jest płynne i szybkie. Ograniczenia pojawiają się m. in. w przypadku, gdy zachodzi potrzeba wkręcania śrub na różną głębokość, w niejednorodnych materiałach. Przy podstawowej znajomości zasad działania narzędzi pneumatycznych możemy ich uniknąć, dobierając odpowiednie urządzenie do konkretnych zastosowań. Zawsze rekomendujemy zatem połączenie doświadczenia praktycznego z niezbędną dawką technicznej wiedzy.

 

W dziale klucze pneumatyczne udarowe można zapoznać się z poszczególnymi modelami kluczy oraz szczegółową specyfikacją każdego z oferowanych narzędzi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium