Gwintownice pneumatyczne napędzane sprężonym powietrzem i elektryczne ze sterowaniem CNC 0
Gwintownice pneumatyczne napędzane sprężonym powietrzem i elektryczne ze sterowaniem CNC

Coraz większy postęp w modernizacji technologicznej  przemysłu, zwłaszcza  procesu gwintowania otworów, ich  oczyszczania po malowaniu, rozwiercania, gratowania itp.  wymusza stosowanie nowoczesnych i precyzyjnych narzędzi  -  gwintownic  pneumatycznych  wyposażonych w silniki zasilane sprężonym powietrzem. Urządzenia  o napędzie pneumatycznym  wykazują wiele pozytywnych cech użytkowych i są  coraz częściej stosowane w przemyśle ze względu na swoją uniwersalność, trwałość  i praktyczność.  Cechuje je również niski koszt zakupu i eksplantacji, prostota obsługi, małe gabaryty i ciężar w porównaniu  do podobnych o napędzie elektrycznym.

Najczęściej stosowane są gwintownice ręczne,  pistoletowe  w zakresie gwintów od M2 do M12 wyposażone w uchwyty uniwersalne model: SA8220 i SA8208  lub z uchwytami  szybkowymiennymi   typ TCS ze sprzęgłem przeciążeniowym umożliwiającym   precyzyjne ustawienie momentu gwintowania, zapomagającemu łamaniu  gwintowników zwłaszcza małych rozmiarów oraz gwintowanie otworów nieprzelotowych  - model: SA8213

Regulacji sprzęgła w uchwycie dokonuje się za pomocą  specjalnego klucza  poprzez przekręcenie  tulei z nacięciami w lewo lub prawo w zależności od porządnego momentu i średnicy gwintownika. Stosowane są również uniwersalne głowice z regulacją typ: SA8271 z głowicą SA-TC004,  które  umożliwiają  szybką regulację momentu  bez stosowania dodatkowego klucza.

Pewnego rodzaju uciążliwością w gwintownicach pneumatycznych jest stała prędkość obrotowa urządzenia i tak w narzędziach  do gwintowania do rozmiaru M12 – jest  400 obr/min, zaś do  M16 – jest już dużo niższa 250 obr/min. Przy stałym zasilaniu  powietrzem  o ciśnieniu ok. 6 bar.

Należy pamiętać o tym przy właściwym  doborze urządzenia do procesu. Małe rozmiary gwintów wykonujemy szybciej. Dla tego stosowanie gwintownicy do M16 lub M24 jest mało praktyczne ponieważ małe gwinty będą wykonywane dużo wolniej. Wg zasady im większy rozmiar gwintownika tym mniejsze obroty  i odwrotnie. Mocowania uchwytów są przystosowane do trzech standardów w ISO, DIN371 i DIN376.

Pojawiły się ostatnio  na rynku bardzo wygodne i praktyczne w użyciu gratownice - rozwiertaki  pneumatyczne model BC-005 Nitto Kohki. Do  ręcznego  rozwiercania lub fazowania (oczyszczania) otworów z funkcją „push start” czyli „docisk-start”  uruchamiane na zasadzie docisku  rozwiertaka do otworu. Urządzenie to posiada w zestawie  trzy uchwyty szybkowymienne do rozwiertaków o rozmiarach trzonu mocującego fi 6, 8 i 10 mm. Narzędzie posiada regulator obrotów do 420 obr/min.  I można je również zawiesić na balanserze nad stanowiskiem pracy.

Bardzo popularne obecnie są również gwintownice proste pneumatyczne  na ramieniu  pantografowym reakcyjnym z wbudowanymi amortyzatorami olejowymi, które znacznie ułatwiają precyzje  i jakość gwintowania. Umożliwiają łatwe wprowadzanie prostopadle   gwintownika w otwór i szybkie  nagwintowanie bez uciążliwej kontroli procesu jak w przypadku gwintowania ręcznego.
Są to modele TY-S – i TY-M oraz SF-900-12. Zestawy te są w pełni wyposażone w komplet uchwytów szybko wymiennych ze sprzęgłem przeciążeniowy typu TCS w zakresie do M12 lub M16. W zestawie    kompletne ramie  o zasięgu pracy 1,1 m ze stopą  do zamocowania na stole roboczym i zamocowany napęd  pneumatyczny  z adapterem  mocującym gwintowniki w uchwycie TCS  oraz kluczyk do ich regulacji. Gwintownice pneumatyczne wymagają smarowania mgłą olejową oraz zasilania czystym, odwodnionym powietrzem. W tym celu zestawy są  wyposażone w kompletne zespoły  przygotowania powietrza  ( regulator ciśnienia z manometrem, odwadniacz/ filtr i naolejacz powietrza). Zakres gwintowania w gwintownicach na ramieniu jest  znacznie większy nawet  do M36. W przeciwieństwie do gwintownicach ręcznych, w których jest  uciążliwe  gwintowanie dużych i głębokich otworów  ze względu na występowanie  dużego moment reakcji na dłoń operatora. Gwintownice  te można również dodatkowo wyposażyć  w obrotowe głowice umożliwiające  gwintowanie  pionowe lub poziome i pod określonym kątem – typu: TY-SH lub TY-MH ( zakres do M-16).

Ciśnienie zasilania gwintownic w zakresie 3-6 bar w zależności od średnicy gwintownika. Waga zestawu ok. 30 kg. Zużycie powietrza w zakresie 300-800 l/min. Szczególna zaleta gwintownic pneumatycznych   to maksymalna moc przy niewielkich rozmiarach i wadze w porównaniu do podobnych urządzeni elektrycznych. Godna podkreślenia  jest również ich wyjątkowa trwałość  (metalowa konstrukcja odporna na duże obciążenia) i nie zawodność pracy. Niskie koszty eksploatacji i serwisowania. Silniki gwintownic pneumatycznych  mogą zostać zablokowane  lub pozostawać dugi czas pod dużym obciążeniem  co nie spowoduje ich uszkodzenia. Napęd gwintownicy jedynie może się zatrzymać ale  nie ulegnie uszkodzeniu, w przeciwieństwie do silników elektrycznych, które w takim przypadku ulegną trwałemu uszkodzeniu ( przepaleniu). Mogą również pracować w bardzo trudnych  mokrych i wilgotnych  warunkach  pracy i nie istnieje zagrożenie porażenia prądem elektryczny, więc są bezpieczne dla  otoczenia w każdych warunkach. Jedyną wadą gwintownic  pneumatycznych jest ich głośna praca zwłaszcza przy dużych prędkościach obrotowych. ydostające się  zużyte  powietrze z silnika  generuje hałas, który tłumi się z powodzeniem  stosując  specjalne tłumiki hałasu. Silniki gwintownic mogą pracować w dwóch kierunkach – prawe i lewe obroty a przesterowanie kierunku obrotów jest bardzo łatwe bez konieczności zatrzymywania napędu. Wystarczy zmienić kierunek zasilania powietrzem jednym przełącznikiem na korpusie  silnika.

Gwintownice elektryczne

lternatywą do gwintownic pneumatycznych są gwintownice elektryczne typu  CNC na podobnym ramieniu reakcyjnym pantografowym - zasilane  230 V. Co prawda droższe  w porówaniu do pneumatycznych  ale posiadające bardziej rozbudowane funkcje użytkowe. Szczególnie polecane      do wykonywania  gwintów  bardzo precyzyjnych, zwłaszcza  w trudnych w obróbce materiałach i bardziej wymagających użytkowników, którzy nie posiadają instalacji sprężonego powietrza i kompresora. Pewnego rodzaju utrudnieniem w elektrycznych gwintownicach są dość  duże gabaryty napędu z reduktorem obrotów  i interfejsu w porównaniu do pneumatycznych, co może niekiedy utrudniać prace w trudno dostępnych miejscach. Za to praca urządzenia jest bardzo cicha. Urządzenie nie może być wykorzystywane w środowiskach mokrych i wilgotnych – zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym lub uszkodzenia elektroniki sterowania.

Zestawy elektryczne wyposażone są  w procesor  z ekranem dotykowym HD z łatwą, intuicyjną obsługą ustawień. Do wyboru praca automatyczna – głębokość  gwintowania, funkcja łamania wióra, regulowana prędkość obrotowa  i automatyczny powrót ( wyprowadzenie gwintownika. Sterowanie manualne – ręczna  kontrola gwintowania  z funkcją inteligentnej kontroli momentu obrotowego.

Pełna regulacja prędkości obrotowej prawych i lewych obrotów. Możliwe wykonywanie gwintów metrycznych i calowych  z funkcją łamania wióra. Możliwość wyboru i zaprogramowania   rodzaju gwintu, odpowiedniego skoku i  i momentu obrotowego w Nm. W interfejsie starowania  po wybraniu  rodzaju gwintu  automatycznie  wygeneruje się skok  gwintu. Możliwe jest również  własnego niestandardowego  skoku wg tabeli numerycznej do wyboru. Można  również ustawić głębokość gwintu – funkcja przydatna  zwłaszcza przy gwintowaniu nieprzelotowym. Głowica napędu obrotowa umożliwia gwintowanie w pionie , poziomie lub pod określonym kątem. Włączanie ( obsługa) urządzenia za pomocą dwóch przycisków na rękojeści obudowy napędu.

Model: SF-1000-16 przeznaczony do gwintów o rozmiarach do max. M16 z kompletem uchwytów szybkowymiennych - 8 szt. w zestawie typu TCS. 

  • Zakres gwintowania  M3-M16  w standardzie  DIN371 lub DIN376
  • Obroty regulowane  w zakresie 0-300 obr/min
  • Masa całkowita ok 29 kg

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium