Co to jest sztyft?
Sztyft to niewielki metalowy element o kolistym przekroju. Jest to twardy trzpień z jednej strony zaostrzony, a z drugiej kończący się płasko. Swym kształtem przypomina gwóźdź, jednak nie posiada charakterystycznej główki (niektóre sztyfty zakończone są niewielkim łbem, jednak jest on znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych gwoździ). Sztyfty wykorzystywane przez sztyfciarki połączone są ze sobą za pomocą metody zwanej koletowaniem. Mają za zadanie mechaniczne łączenie ze sobą różnego rodzaju elementów.
Jakie jest zastosowanie sztyfciarki?
Sztyfciarka jest urządzeniem wykorzystywanym chętnie w wielu rodzajach prac stolarskich, remontowo-budowlanych i wykończeniowych. Narzędzie pozwala na bardzo estetyczne, niemal niewidoczne łączenie elementów. W związku z tym doskonale sprawdza się przy produkcji mebli, drzwi, okien, a także ram luster i obrazów. Często służy jako urządzenie uzupełniające proces klejenia, w związku z tym stosowana bywa w trakcie wstępnego montażu. Ponadto sztyfciarka pneumatyczna wykorzystywana bywa w trakcie prac związanych z układaniem wykładzin podłogowych oraz mocowaniem listew. Warto pamiętać, że opisywane urządzenia sprawdza się również w przypadku prac mniej typowych, takich jak produkcja obuwia lub budowa uli.
Czym powinna się charakteryzować wysokiej klasy sztyfciarka pneumatyczna?
Decydując się na wybór konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na liczne cechy mogące wpływać na trwałość urządzenia oraz pozwalające na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Należy pamiętać, by wybrać narzędzie, którego obudowa wykonana została z wytrzymałego materiału, który sprawdzi się nawet w trakcie prac długich i intensywnych. Warto również zwrócić uwagę na to, by wybrany model wyposażony został w regulację zagłębienia gwoździ w materiale. Istotnym elementem może być również zintegrowany filtr powietrza, blokada działania przy pustym magazynku oraz okienko inspekcyjne do sprawdzania ilości sztyftów w magazynku.
Zalety stosowania sztyfciarek pneumatycznych
Istnieją dwie najczęściej wymieniane zalety sztyfciarek. Przede wszystkim opisywane urządzenie w znaczącym stopniu zwiększa estetykę pracy. Sztyfciarka pneumatyczna może być wykorzystywana w sytuacjach, w których tradycyjne gwoździe z wyraźnie widocznymi łebkami prezentowałyby się niezbyt dobrze. Dodatkowo sztyfciarka pneumatyczna pozwala na znaczące zwiększenie tempa pracy, co wiąże się w sposób bezpośredni z obniżeniem kosztów realizowanej inwestycji.
Należy pamiętać, że w przypadku zastosowań profesjonalnych oraz bardziej ambitnych prac amatorskich jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia pneumatycznego. W porównaniu do narzędzi elektrycznych mają one znacznie większe możliwości, jak na przykład większą powtarzalność strzałów i inercję.
Wszystkie modele sztyfciarek pneumatycznych oferowanych przez sklep Atmo dostępne są w kategorii zszywacze i sztyfciarki.
Sztyfciarka a sztyfciarko zszywacz?
Oprócz typowych sztyfciarek pneumatycznych na rynku dostępne są również urządzenia określane jako sztyfciarko-zszywacze. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, łączą one cechy typowe dla dwu narzędzi. Zasadniczo większość producentów narzędzi pneumatycznych ma w swojej ofercie jeden taki model. Najczęściej jest to sztyfiarka na sztyft o przekroju 1,2x1mm oraz zszywkę typu „90”. Narzędzie na pewno sprawdzi się w rękach profesjonalisty wykonującego różnorodne prace u klienta.
Decydując się na zakup sztyfciarki warto zaopatrzyć się również w: