Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Zestaw do piaskowania – jaki wybrać? 0
Zestaw do piaskowania – jaki wybrać?

 

Z założenia proces piaskowania jest procesem o charakterze przemysłowym. Zniszczona, czy skorodowana powierzchnia jest oczyszczana pod wpływem sprężonego powietrza i piasku. Choć kojarzy się głównie z metalem, piaskowanie może obejmować również kamień, drewno i inne powierzchnie, służy również do tworzenia wzorów na szklanych powierzchniach czy patynowania drewna. Jest to metoda dużo szybsza i bardziej precyzyjna niż tradycyjne szlifowanie.

 

Nie da się ukryć, że najczęściej jednak zestawy do piaskowania używane są w branży motoryzacyjnej. Procesowi poddawane są blachy i felgi, w celu precyzyjnego oczyszczenia powierzchni na przykład przed ponownym lakierowaniem. Piaskowanie to w takim przypadku swego rodzaju wyższy poziom szlifowania.

 

Decydując się na zakup zestawu do piaskowania na własny użytek, należy liczyć się z tym, że jest to dosyć duża inwestycja. Porządny, wysokiej jakości sprzęt jest także drogi. Pełen zestaw do piaskowania to kompresor z odpowiednio dużym zbiornikiem plus pistolet. Na co zwrócić uwagę?

 

Jak wybrać odpowiednią sprężarkę?

 

Zakup kompresora należy pozostawić na sam koniec, gdyż wcześniej należy się zapoznać z dokumentacją techniczną piaskarki, gdzie znajdą się informacje parametrach sprężanego powietrza (zużycie powietrza). Piskarki to narzędzia pneumatyczne o dużym zużyciu powietrza. W zależności od średnicy dyszy, zapotrzebowanie na sprężone powietrze może wynosić nawet 2000 l/min. Oczywiście małe piaskarki warsztatowe nie są tak powietrzożerne przy czym i tak zużywają stosunkowo dużo powietrza ( 200-800 l/min.).

 

Wystarczającą zatem sprężarką do zasilania piaskarki warsztatowej będzie kompresor tłokowy ze zbiornikiem np. 270l, którego cena wynosić będzie ok. 6000 zł netto.

 

Zestaw do piaskowania VGL SB-215 , zawierający pistolet do piaskowania z ceramiczną dyszą, gumowy przewód, pojemnik na ścierniwo oraz sito to koszt 685 złotych. Jest to zestaw odpowiedni do pracy w warsztatach i przy małej produkcji. Dzięki swoim niewielkim gabarytom, jest chętnie wybierany. Ścierniwem może być tu elektrokorund, piasek oraz szklane granulki. Jeżeli zależy nam na czymś mniejszym, warta uwagi jest inna pozycja: zestaw do piaskowania KIT/A211/M producenta Ani. Ma on mniejszą moc – będzie więc odpowiedni na przykład do renowacji antyków. Ścierniwo, które zasysane jest z metalowego zbiornika, w dużej mierze wraca z powrotem do lnianego worka i w ten sposób jest odzyskiwane. Dzięki precyzyjnie ukształtowanym końcówkom, można z łatwością dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, co wpływa także na oszczędność ścierniwa. Co więcej, ta piaskarka działa już przy ciśnieniu 2 barów – choć optymalna wartość przy pracy wynosi 6-8 barów.

 

A jak wybrać odpowiedni pistolet?

 

Dysza powinna być ceramiczna lub stalowa – do użytku własnego. Wyższa półka to dysze z węglika wolframu, który jest znacznie bardziej wytrzymały. Ostatnim z elementów, który musimy wybrać jest ścierniwo, czyli piasek. W zależności od tego, jak intensywne oczyszczenie jest potrzebne wybiera się drobniejszy lub grubszy.

 

Piaskowanie to nie tylko sprzęt ale także dodatkowe wyposażenie. Niezbędna jest odpowiednia odzież robocza: hełm, kombinezon pyłoszczelny, rękawice wzmocnione czy filtr uzdatniający powietrze do oddychania.


Pełen asortyment produktów do piaskowania znajdziecie w naszym sklepie w kategorii Piaskarki pneumatyczne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium