Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Pneumatyczna szlifierka kątowa, mechanizm działania i zastosowanie 0
Pneumatyczna szlifierka kątowa, mechanizm działania i zastosowanie

Cechą najbardziej odróżniającą pneumatyczną szlifierkę kątową od zwykłych elektrycznych szlifierek, jest jej znacznie mniejszy rozmiar oraz niższa masa. Dzięki tym własnościom pneumatyczne urządzenie jest uważane za rozwiązanie gwarantujące znacznie wyższy komfort pracy oraz większe bezpieczeństwo pracy. Oczywiście elektryczne szlifierki kątowe też mają swoje zalety. Główną z nich jest powszechność występowania gniazd zasilania prądem zmiennym. Dlatego elektronarzędzia są tak popularne w przydomowych garażach i małych warsztatach. W przemyśle natomiast lepsze z punktu widzenia wydajności i bezpieczeństwa pracy są szlifierki pneumatyczne.

 

Gdzie wykorzystuje się szlifierkę kątową?

 

Zarówno elektryczne, jak i pneumatyczne szlifierki kątowe są obecnie jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń. Stosowane bywają zarówno w największych, nowoczesnych zakładach produkcyjnych, jak i w niewielkich warsztatach i pracowniach. Szlifierka kątowa stanowi niezwykle przydatny przyrząd na niemal każdym placu budowy. Wykorzystuje się ją także do wykonywania licznych prac z zakresu stolarstwa i kamieniarstwa. Coraz częściej na zakup szlifierki decydują się również osoby indywidualnie, które hobbistycznie zajmują się przeprowadzaniem różnego rodzaju remontów i napraw.

 

Jak wybrać odpowiednią pneumatyczną szlifierkę kątową?

 

Chociaż funkcje szlifierek kątowych są stosunkowo jasno określone, to na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia. Z pozoru może się wydawać, że różnią się one od siebie w bardzo niewielkim stopniu. W rzeczywistości jednak większość z nich jest tworzona z myślą o ściśle określonej grupie odbiorców i to właśnie dla nich dane narzędzia okazują się najbardziej odpowiednie.

 

Główny podział:

 

· Zasilanie – 240V, akumulatorowe, sprężonym powietrzem

· Rodzaj wykonywanej pracy – dom, warsztat, przemysł

· Średnica tarczy – 100, 115, 125, 180, 230mm

 

Elektryczne szlifierki kątowe zwykle umożliwiają pracę zarówno tarczami szlifierskimi, tarczami do cięcia oraz szczotkami. To ze względu na zastosowane w szlifierkach elektrycznych wrzeciona M14 z podkładką 22,2mm. Część producentów szlifierek pneumatycznych stosuje takie rozwiązanie, ale z zastrzeżeniem zastosowania nieprofesjonalnego. W zdecydowanej większości przemysłowe szlifierki kątowe umożliwiają tylko szlifowanie i posiadają zabezpieczanie (w postaci nietypowej flanszy dociskowej ) przed zamontowaniem innego narzędzia niż tarcza szlifierska. Głównym powodem takiego podejścia jest szybka degradacja kół zębatych występująca podczas nierównomiernej pracy oraz zakleszczeń tarczy podczas przecinania. Do przecinania należy zatem zastosować narzędzie wysokiej jakości ze wzmacnianą przekładnią kątową.

 

Jak prawidłowo przeprowadzać konserwację szlifierki kątowej?

 

Pamiętajmy, że nieprawidłowa konserwacja sprzętu pneumatycznego może doprowadzić do jego uszkodzenia. W związku z tym, decydując się na wszelkiego rodzaju prace konserwatorskie, powinniśmy zawsze ściśle stosować się do zaleceń producenta. Prace wykraczające swym zakresem poza podstawowe działania konserwatorskie należy zawsze zlecać wyspecjalizowanym punktom serwisowym. Szlifierka kątowa powinna być regularnie czyszczona. Trwałe zapylenie wewnętrznych elementów narządza może niekorzystnie wpłynąć na jego żywotność. W przypadku szlifierek pneumatycznych należy pamiętać o smarowaniu przekładni zębatej oraz zadbać o konserwację napędu w czasie kiedy narzędzie nie jest użytkowane.

 

Kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem szlifierki kątowej

 

Każda osoba wykorzystująca w swej pracy szlifierkę pneumatyczną powinna posiadać odpowiednią odzież ochronną. Najistotniejsze jest stosowanie okularów zabezpieczających, zgodnych z normą ISO ANSI Z87.1. Pamiętajmy, że drobne odłamki materiału, powstające podczas pracy szlifierki, mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne i doprowadzić do mechanicznego, trwałego uszkodzenia wzroku.

 

Zadbajmy także o to, by wszelkie prace przy użyciu pneumatycznych narzędzi przebiegały w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach. Szlifierka kątowa podczas swej pracy niejednokrotnie wytwarza znaczną ilość iskier. Jeśli w jej pobliżu znajdą się materiały łatwopalne, to prawdopodobieństwo wybuchy pożaru może znacząco wzrosnąć.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że szlifierki pneumatyczne mogą emitować znaczny poziom hałasu oraz wytwarzać duże ilości pyłu. W związku z tym osoby często posługujące się opisywanym narzędziem, powinny stosować maseczki ochronne oraz zatyczki do uszu.

 

Urządzenia, które również warto poznać

 

Zapraszamy do zapoznania się z narzędziami dostępnymi w kategorii szlifierki kątowe oraz z opisami poszczególnych modeli. Praca przy użyciu szlifierki kątowej będzie znacznie bardziej efektywna jeśli zaopatrzysz się także w:

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium