Pistolet lakierniczy HVLP, jak to działa? 0
Pistolet lakierniczy HVLP, jak to działa?

 

Pistolety lakiernicze HVLP działają z wykorzystaniem sprężonego powietrza, które jest dostarczane do dyszy. Ciśnienie powoduje „zabieranie” cieczy ze zbiornika. Rozpylone cząstki farby są wyrzucane poprzez dyszę w powietrznym płaszczu. Budowa pistoletów lakierniczych nie jest skomplikowana i urządzenia są proste w obsłudze. Do pracy z urządzeniem potrzebujemy jedynie wydajnego kompresora.

 

Pistolety lakiernicze i regulacja ustawień

 

Przed przystąpieniem do pracy musimy ustawić klika parametrów. Jeśli korzystamy z pistoletu po raz pierwszy, warto wypróbować nasze ustawienia na powierzchni testowej, na przykład na kawałku kartonu. Pistolety lakiernicze pozwalają na regulację parametrów roboczych takich jak wielkość strumienia farby, ilość użytego materiału (dozowanie farby, która jest wydmuchiwana przez dyszę) i ciśnienie (regulowane za pomocą specjalnego reduktora).

 

Parametry pistoletów lakierniczych

 

W specyfikacji poszczególnych modeli pistoletów lakierniczych znajdziemy zwykle informacje o maksymalnym ciśnieniu pracy, pojemności zbiornika na farbę, zapotrzebowaniu na powietrze, średnicy dyszy, a także oczywiście o wadze i wymiarach urządzenia (masa, długość całkowita, wysokość pistoletu). Parametry te są dla nas ważne podczas wyboru pistoletu HVLP do konkretnych prac. Duże pistolety lakiernicze z pojemnymi zbiornikami pozwalają na malowanie większych powierzchni i są wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach lakierniczych. Ich użytkowanie wymaga jednak wprawy.

Istotny jest również wybór odpowiedniej dyszy. Im większa średnica dyszy, tym gęstsze farby możemy zastosować do lakierowania. Dysz o średnicach 1,5 mm i mniejszych używa się do rzadkich farb i bejc. Rozmiary dyszy są wygrawerowane na motylku.

 

Konserwacja i czyszczenie pistoletu lakierniczego HVLP

 

Długotrwałe użytkowanie pistoletu lakierniczego bez straty na jakości wykonywanych prac (np. przy zapchaniu dyszy itp.) wymaga regularnego czyszczenia urządzenia. O nieprawidłowościach wynikających z nieodpowiedniej konserwacji pistoletu mogą świadczyć zmiany w obrębie strumienia rozpylanego lakieru, powstawanie obłoków, odchyłki odcieni kolorystycznych czy różny stopień połysku powłok. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek.

 

By wyczyścić pistolet lakierniczy, do zbiornika wlewamy rozpuszczalnik i wciskamy dźwignię. Czekamy do momentu, aż rozpuszczalnik wydobywający się z wylotu będzie czysty. Następnie rozkręcamy pistolet. Demontując dysze, najpierw wyjmujemy iglicę, następnie odkręcamy dyszę powietrzną i przy pomocy uniwersalnego klucza odkręcamy dyszę materiałową. Czyścimy wszystkie elementy w rozpuszczalniku. Należy unikać przedostania się środka myjącego do kanałów powietrznych. Przed zamontowaniem dyszy można przedmuchać ją sprężonym powietrzem z kompresora.

 

Pistolety HVLP dostępne są w naszym sklepie w kategorii pistolety lakiernicze. Zapraszamy do zapoznania się z opisami poszczególnych modeli.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium