Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Nitownica do nitonakrętek, dokonujemy wyboru 0
Nitownica do nitonakrętek, dokonujemy wyboru

Na czym polega nitowanie za pomocą nitonakrętek?

 

Montaż nitonakrętek jest wbrew pozorom działaniem stosunkowo mało skomplikowanym. Bez przeszkód będą go więc mogły wykonać osoby, które jedynie amatorsko zajmują się pracami budowlanymi. Pierwszym działaniem koniecznym do wykonania jest wkręcenie nagwintowanego trzpienia od strony kołnierza. Następnie należy osadzić nitonakrętkę w przygotowanym otworze oraz docisnąć ją przez kołnierz do materiału. Kolejnym niezbędnym działaniem jest utworzenie spęcznienia za pomocą powrotnego ruchu trzpienia. Nitowanie można uznać za zakończone w momencie usunięcia trzpienia poprzez jego wykręcenie. W efekcie tych działań nitonakrętka z jednej strony osadzona jest na kołnierzu, a z drugiej na spęczeniu. Ogromną zaletą wykorzystywania narzędzi pneumatycznych jest fakt, że osoba wykorzystująca nitownicę do nitonakrętek musi wykonać minimum czynności nie wymagających dużej siły jak ma to miejsce w przypadku nitownic ręcznych. Niektóre nitownice wysokiej jakości umożliwiają wykonanie procesu nitowania dosłownie za przyciśnięciem jednego przycisku ( Lobster AN-200A lub N1A2 ).

 

Jak wybrać odpowiednią nitownicę?

 

Obecnie na rynku wybór nitownic jest stosunkowo duży. Jednak nie wszystkie z nich można uznać za produkty warte polecenia. Pamiętać należy by, decydując się na zakup konkretnego modelu, zawsze dokonywać wyboru w sposób dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że jeśli nitowanie będzie stałym elementem naszej pracy, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie pneumatyczna nitownica do nitonakrętek, która charakteryzuje się dużą siłą zaciskania. Stosowanie ręcznych nitownic wymaga od osoby obsługującej narzędzie wykorzystania siły własnych mięśni, w związku z tym długotrwała praca może okazać się bardzo wyczerpująca.

 

Półautomatyczna nitownica to nitonakrętek

 

Alternatywą dla osób niezainteresowanych zakupem w pełni profesjonalnych nitownic są urządzenia półautomatyczne. W ich przypadku większość czynności wykonywana musi być ręcznie, jednak zaciągnięcie nita, które jest najbardziej obciążającym fizycznie elementem pracy, wykonywane jest w sposób zautomatyzowany. Dokładniej mówiąc nitonakrętkę należy nakręcić i wykręcić z trzpienia ręcznie.

 

Jakie prace wymagają nitowania za pomocą nitonakrętek?

 

Nitonakrętki sprawdzają się najlepiej w przypadku niezbyt grubych materiałów lub trudno dostępnych, które nie mogą być gwintowane w sposób tradycyjny. Pneumatyczna nitownica do nitonakrętek powinna być stosowana zwłaszcza w przypadku prac montażowych na liniach produkcyjnych. Obsługa tego typu nitownicy jest wygodna i bardzo szybka. Osoba obsługująca narzędzie nie musi nieustannie przytrzymywać nita.

 

Warto również zwrócić uwagę, że nitonakrętki umożliwiają tzw. montaż na ślepo, oznacza to, że nie wymagają dostępu do obu stron łączonej powierzchni, co w wielu przypadkach może okazać się znaczną zaletą. Co więcej, o praktycznym charakterze nitonakrętek świadczy fakt, że można je bez najmniejszego kłopotu wykorzystywać wspólnie z pozostałymi typami nitów oraz połączeniami gwintowymi innego rodzaju.

 

Rodzaje nitonakrętek?

 

Zależnie od konkretnych potrzeb istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju nitonakrętek. Występują między innymi nitonakrętki z trzpieniem okrągłym o łbie płaskim lub fazowanym, które uważane są za produkt najbardziej uniwersalny. Natomiast nitonakrętki z trzpieniem radełkowanym wykorzystywane bywają w sytuacjach wyjątkowo wymagających. Połączenia wykonywana za ich pomocą okazują się niezwykle wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że nity tego rodzaju mogą być stosowane jedynie w niezbyt twardym materiale. Kolejnym rodzajem są nitonakrętki z trzpieniem sześciokątnym. Sprawdzają się one najlepiej w sytuacjach, w których niezbędna okazuje się zwiększona odporność na przekręcanie. Za rodzaj nitonakrętek uznaje się również tzw. nitokołki.

Warto pamiętać, że niektóre nitonakrętki wytrzymałościowe wymagają użycia nitownic najwyższej klasy. Producent nitonakrętki na pewno podaje jaka siła jest konieczna do jej spęcznia. Z tą wiedzą należy dokonać wyboru właściwej nitownicy.

 

Jaka jest trwałość nitownic?

 

Przy prawidłowym użytkowaniu oraz regularnej konserwacji nitownica pneumatyczna jest urządzeniem bardzo trwałym i niezwykle rzadko wymaga gruntownej renowacji i wymiany zużytych części (3 lata bądź 500 tysięcy cykli w zależności od modelu). Przystosowanie do pracy ciągłej oraz proste, a jednocześnie solidne rozwiązania sprawiają, że nitownica do nitonakrętek idealnie spełnia swoje zadanie w nawet najbardziej wymagających warunkach i przy intensywnym użytkowaniu.

 

Zapraszamy do odwiedzenia kategorii nitownice do nitonakrętek, w której można zapoznać się z opisami poszczególnych narzędzi oferowanych w naszym sklepie.

Decydując się na zakup nitownicy do nitonakrętek warto zdecydować się również na:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium