Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, z jaką precyzją i dbałością o szczegóły wykonane są odlewane podzespoły, części maszyn i pojazdów. Po prostu przyjmujemy to za standard. Jednak za wysoką jakością obróbki stoją nie tylko wyrafinowana technologia, jak CNC czy zrobotyzowane stanowiska spawalnicze i szlifierskie, ale również narzędzia ręczne, narzędzia pneumatyczne i elektronarzędzia. Wciąż wiele skomplikowanych operacji wykończeniowych jest w stanie wykonać tylko człowiek.
Miniaturyzacja narzędzi pneumatycznych sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele specjalistycznych typów narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Jednym z nich są krawędziarki pneumatyczne. To właśnie dzięki miniaturyzacji krawędziarek ich użytkownicy zyskali możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach i z detalami o równie miniaturowych gabarytach. Zanim pojawiły się na rynku takie krawędziarki jak SP-7252F, prace wykończeniowe na niewielkich detalach należało wykonywać ręcznie przy pomocy pilników czy gratowników. Nastręczało to oczywiście wielu problemów, jak choćby czasochłonność i brak powtarzalności procesu.
Obecnie czołowi producenci narzędzi pneumatycznych mają w swoim portfolio niejedną krawędziarkę pneumatyczną. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać odpowiednie narzędzie spośród wielu dostępnych na rynku.
W przypadku krawędziarek pneumatycznych typu MINI wybór odpowiedniego narzędzia wymaga skupienia się na kilku podstawowych parametrach:
- wysokość ukosu lub promień krawędzi,
- minimalna grubość materiału,
- minimalna średnica krawędziowanego otworu, rodzaj obrabianego materiału.
Japoński producent narzędzi pneumatycznych SP-AIR wprowadził niedawno do oferty trzy miniaturowe krawędziarki: SP-7252F, SP-7252FR, SP-7252FR-2.
Model SP-7252F to krawędziarka, która jako pierwsza została wprowadzona do oferty Atmo. Jest przeznaczona do wykonywania ukosu o maksymalnej wysokości 1,5 mm w miękkich materiałach (np. aluminium, stal miękka). Dwie kolejne krawędziarki, SP-7252FR i SP-7252FR-2, są odpowiedzią na zgłaszaną przez klientów potrzebę wykonywania krawędziowania o obłym kształcie, czyli krawędziowania promieniowego.
Do wykonania krawędzi o maksymalnym promieniu 1,5 mm służy krawędziarka SP-7252FR, natomiast do wykonania promienia 2 mm należy użyć krawędziarki SP-7252FR-2.
Inną ciekawą propozycją do krawędziowania jest japońska krawędziarka Nitto-Kohki CB-01. Narzędzie pozwala na wykonanie zarówno ukosu, jak i promienia, przy czym maksymalne parametry obu wspomnianych krawędzi wynoszą odpowiednio:
- ukos: 1 mm (w stali nierdzewnej 0,5 mm),
- promień: 1 mm.
Podstawowe parametry techniczne krawędziarek SP-AIR przestawione w formie piktogramów:
SP-7252F - krawędziarka pneumatyczna do ukosowania 1.5C:
SP-7252FR - krawędziarka pneumatyczna do krawędzi radialnych 1.5R
SP-7252FR-2 - krawędziarka pneumatyczna do krawędzi radialnych 2.0R