Jakie mieszadło pneumatyczne najlepsze? 0
Jakie mieszadło pneumatyczne najlepsze?

Mieszadła pneumatyczne wyposażone w silniki zasilane sprężonym powietrzem wykazują wiele pozytywnych cech użytkowych i są coraz częściej stosowane w przemyśle ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność. Cechuje je również niski koszt zakupu i eksplantacji w porównaniu z mieszadłami elektrycznymi. Posiadają łatwą regulację prędkości obrotowej za pomocą zaworu dławiącego w zakresie 0-3000 obr/min. oraz dużą moc silników, ponad 1300 W przy jednoczesnych małych gabarytach i niskiej wadze. Większość mieszadeł pneumatycznych posiada silniki tradycyjne 4- ro lub 8-mio łopatkowe. Zaś, model MA-57 i FA -5 posiadają bardzo wydajne silniki tłokowe, których szczególną zaletą jest bardzo cicha praca oraz brak konieczności smarowania ( olejenia) nawet przy dużych prędkościach obrotowych.

miesz1

 Mieszadła pneumatyczne mogą być stosowane z powodzeniem jako mieszadła ręczne, do pracy wyłącznie ręcznej i mieszania w małych pojemnikach 20-30 kg – model: PT33202M lub bardzo popularny model KP-7501-SL. Występują również modele wykorzystywane na stojakach lub mocowane na baczkach 200 litrowych – modele: MA-5 i SA-AM17170-B. Bardzo popularne i poszukiwane są mieszadła specjalne do mieszania w zbiornikach typu Mauser/ IBM- 500 – 1000 litrach i mocowane w ich otworach za pomocą nakrętek o średnicy fi 150 lub 220 mm i są to modele MA-57-R10 i MA-57 lub AM17168N- Mauser – mieszadło wolnoobrotowe. Wykorzystuje się również , zwłaszcza w laboratoriach bardziej wyrafinowane technologicznie mieszadła na wózkach mobilnych i z automatycznym sterowaniem głowicy mieszającej ( podnoszenie i opuszczanie) za pomocą siłownika pneumatycznego sterowanego ręcznie wg potrzeb- model: EA-25.

miesz2

 Wirniki i wały napędowe mieszadeł mogą być wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej co umożliwia mieszanie substancji bardzo agresywnych lub chemicznych o różnorakim składzie i przeznaczeniu. Duża moc mieszadeł oraz pełna regulacja prędkości obrotowej wirnika pozwala na mieszanie płynów o bardzo dużej gęstości. Regulacja prędkości obrotowej odbywa się za pomocą prostego zaworu umieszczonego pomiędzy źródłem zasilania powietrza a silnikiem pneumatycznym. Niektóre modele dla bezpieczeństwa posiadają dotykowy włącznik nożny umożlwiający bezpieczne uruchomianie mieszadła. Podczas pracy mieszadła w silniku pneumatycznym rozprężające powietrze zapewnia dotykowe chłodzenie urządzenia. Dzięki temu mieszadło może pracować w podwyższonych temperaturach otoczenia. Dodatkowa zaleta to maksymalna moc przy niewielkich rozmiarach i wadze w porównaniu do podobnych mieszadeł elektrycznych. Ponadto, mieszadła przy małych prędkościach obrotowych prawie nie wymagają serwisowania ( olejenia) jeśli silnik pracuje na suchym i czystym powietrzu. Silniki mieszadeł pneumatycznych mogą zostać zablokowane lub pozostawać dugi czas pod dużym obciążeniem ( mieszanie sypkich substancji) co nie spowoduje ich uszkodzenia. Mieszadło jedynie może się zatrzymać ale nie ulegnie uszkodzeniu, w przeciwieństwie do mieszadeł elektrycznych, które w takim przypadku ulegną trwałemu uszkodzeniu silnika ( przepaleniu). Mogą również pracować w bardzo trudnych mokrych i wilgotnych warunkach pracy i istnieje zagrożenie porażenia prądem elektryczny, więc są bezpieczne dla otoczenia w każdych warunkach. Jedyną wadą mieszadeł pneumatycznych jest ich głośna praca zwłaszcza przy dużych prędkościach obrotowych. Wydostające powietrze z silnika mieszadła generuje hałas, który tłumi się z powodzeniem stosując specjalne tłumiki hałasu. Silniki mieszadeł mogą pracować w dwóch kierunkach – prawe i lewe obroty a przesterowanie kierunku obrotów jest bardzo łatwe. Wystarczy zmienić kierunek zasilania powietrzem. Mieszadła pneumatyczne występują również w wersji przeciwwybuchowej z certyfikatem Ex ATEX dopuszczającym mieszanie płynów łatwopalnych w strefach zagrożonych wybuchem/zapłonem gazów w I lub II strefie zagrożenia ( kumulacja oparów ) mieszanie alkoholu, acetylenu, farb na bazie palnych rozpuszczalników itp. Model: MP-1300 EX ATEX Mauser oraz słabszy i lżejszy MP-560 Ex ATEX. Modele Ex ATEX posiadaj dodatkowo uziemienie elektryczne metalowego silnika pneumatycznego , aby zapobiec zapłonowi wywołanego przez elektryczność statyczną ładunków elektrycznych gromadzących się na obudowie silnika w wyniku długotrwałego wirowania wału wirnika.

Wirniki mieszadeł są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej ale występują również tańsze wersje ze stopów lekkich lub kompozytu (PCV).

Możliwe jest stosowanie wirników o unikalnych parametrach pracy w tym m.in. Wirniki antyrozpryskowe KM-08 ograniczające znacznie rozpryskiwanie mieszanych płynów  i ich spienianie. Można również zastosować wirniki kubkowe KM-02, które znacznie ograniczają napowietrzanie substancji. Ma to znaczenie zwłaszcza  przy mieszaniu żywic lub farb, których napowietrzanie nie jest wskazane lub szkodliwe. Najbardziej popularne są wirniki uniwersalne typ: KM-01 , które są najczęściej stosowane do mieszania substancji płynnych i sypkich razem -  właściwości rozcinające zapobiegające zbrylaniu się. Poszukiwane są również wirniki zawiasowe, które umożliwiają aplikacje w pojemnikach o małych otworach wlewowych – typ: TSP-2.

miesz4

miesz5

wirnikdzialanie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium