
Jak wyregulować sprzęgło we wkrętarce pneumatycznej?
Prawidłowa praca każdego narzędzia bez względu na jego źródło zasilania, budowę i właściwości wiąże się przygotowaniem narzędzia do pracy, oraz właściwą eksploatacją samego narzędzia. W przypadku narzędzi pneumatycznych, należy zadbać o to, aby sprężone powietrze miało wymagane parametry (więcej w artykule…) oraz dobrać jego parametry odpowiednio do wykonywanej pracy.
Z naszego 20 letniego doświadczenia wynika, że użytkownicy narzędzi pneumatycznych bardzo często bagatelizują wspomniane wcześniej wymagania, co ostatecznie skraca żywotność posiadanych przez nich narzędzi lub doprowadza do wadliwego montażu wytwarzanych przedmiotów produkcji. Jednym z często spotykanych błędów jest niewłaściwie dobrane narzędzie do charakterystyki pracy na konkretnym stanowisku.
Dobrym przykładem takiej sytuacji jest wkrętarka pneumatyczna z regulacją siły dokręcania, gdyż w zależności od wymogów technologicznych klient powinien wybrać taki typ wkrętarki, aby odpowiadała ona tym wymogom. Wówczas, jeśli wybór wkrętarki jest zależny od dokładności montażu warto wziąć pod uwagę precyzyjne wkrętarki pneumatyczne typ Shut-Off. Wysoka dokładność wspomnianych wkrętarek wynika bezpośrednio z zastosowanego w nich typu sprzągła odcinającego.
W odróżnieniu od tradycyjnych wkrętarek ze sprzęgłem poślizgowym, wkrętarki Shut-Off charakteryzują się powtarzalnością procesu oraz dokładnością. Poza tym, dzięki natychmiastowemu odłączeniu zasilania po uzyskaniu określonej wartości siły, operator nie odczuwa bezwładności narzędzia jakie występuje w zwykłych wkrętarkach. Jeśli zatem przyjąć, że wkrętarka została właściwie dobrana, można skupić się na ustawieniu siły poprzez regulację sprzęgła. Precyzyjne wkrętarki pneumatyczne posiadają dwa rodzaje regulacji siły: inwazyjne i bezinwazyjne.
Regulacja inwazyjna wiąże się z użyciem dodatkowych narzędzi, zwykle dołączonych do zestawu w postaci klucza lub wkrętaka. To dobre rozwiązanie, kiedy wartości dokręcania elementów są stałe (niezmienność produkcji) i nie ma konieczności częstej zmiany siły dokręcania. Ponadto, takie rozwianie zabezpiecza narzędzie przez nieuprawiane lub przypadkowe przestawienie wartości siły.
Bezinwazyjna regulacja sprzęgła we wkrętarkach pneumatycznych to zazwyczaj zewnętrzny pierścień regulacyjny z naniesioną podziałką. W tym przypadku regulacja jest prostsza, ale daje większe pole do przypadkowej lub nieuprawnionej zmiany wartości. Należy wspomnieć, że dla obu typów wkrętarek pneumatycznych z systemem Shut-Off oczekiwane wartości powinny być sprawdzone na elektronicznym testerze momentu np. URYU UET-10CUE , gdyż naniesione na obudowie sprzęgła podziałki nie odpowiadają wprost wartościom siły, lecz są tylko orientacyjne.
Zatem jeżeli proces wytwórczy zakłada najwyższą dokładność i powtarzalność należy dokonywać okresowej kalibracji wkrętarek na wspomnianych testerach. W tej kategorii można wyodrębnić trzy typy wkrętarek Shut-Off – proste i pistoletowe i kątowe. Ich typoszereg zawiera po kilka modeli różniących się prędkością obrotową i siłą. Jednakże nasi klienci najczęściej j wybierają taki model wkrętarki, który oferowałby możliwie najszersze zastosowanie. I tym też sposobem niewątpliwymi bestsellerami stały się trzy modele wkrętarek Shut-Off:
- Wkrętarka prosta Shut-Off SA-T30PB – 0.2-1.6Nm, 1800 obr./min.
- Wkrętarka pistoletowa Shut-Off SA-R60PBP – 3-11Nm, 550 obr./min.
- Wkrętarka kątowa Shut-Off SA-H45AB – 0.8-4Nm, 550 obr./min.
A co z tradycyjnymi wkrętarkami z sprzęgłem poślizgowym?
Najprostsze, tradycyjne wkrętarki pneumatyczne posiadają sprzęgło cierne ze sprężyną dociskową. Ten typ sprzęgła jest integralną częścią wkrętaki i umiejscowiony jest w obudowie mechanizmu sprzęgła. W celu regulacji siły wkrętarki należy zdemontować jej obudowę ( uwaga! zwykle lewy gwint) i następnie wyjąć cały mechanizm sprzęgła. Regulacji siły dokonuje za pomocą dołączonych kluczy (płaski i imbusowy) poprzez zmianę nacisku sprężyny na przylegające do siebie talerze cierne. Od tego rodzaju wkrętarek nie oczekuje się wysokiej dokładności, gdyż są to niedrogie narzędzia przeznaczone prostych prac montażowych, zazwyczaj w elementach z drewna (konstrukcje drewniane, galanteria ogrodowa, skrzynie, opakowania z drewna, konstrukcje tymczasowe itp.)
Ze względu na dobry stosunek ceny do jakości i możliwości, wkrętarki te zyskały sobie wierne grono użytkowników w takich branżach jak stolarka okienna i drzwiowa czy meblarstwo. Jednym z takich narzędzi jest wkrętarka pneumatyczna Kuani KI-3215. Jest to cenione narzędzie wśród producentów stolarki okiennej, gdyż oferuje wystarczającą siłę do mocowania okuć okiennych, wysoką prędkość obrotową, niewielkie gabaryty i masę oraz jest oferowana w rozsądnej cenie.