Przeglądaj Narzędzia pneumatyczne
Przeglądaj Mieszadła Pneumatyczne do prac stacjonarnych i ręcznych 2020
Przeglądaj Technika smarowania i dystrybucja płynów
Zapisz się i zyskaj 10% na pierwsze zakupy (nie dot. promocji i wyprzedaży).
Producent
Cena
-
od
do
Klucze dynamometryczne – charakterystyka i zastosowanie
Podczas dokręcania śrub nie powinniśmy bazować wyłącznie na naszej intuicji i wyczuciu. Chociaż oczywiście w domowych warunkach zwykle zdaje to egzamin, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie klucz dynamometryczny. Narzędzie to służy do mierzenia siły nacisku podczas dokręcania śrub i nakrętek. Ten specjalny rodzaj klucza posiada mechanizm pozwalający na odpowiedni pomiar siły dokręcania.
725,00 zł
Cena netto: 589,43 zł
199,00 zł
Cena netto: 161,79 zł
1 290,00 zł
Cena netto: 1 048,78 zł
4 999,00 zł
Cena netto: 4 064,23 zł
335,00 zł
Cena netto: 272,36 zł
12 900,00 zł
Cena netto: 10 487,80 zł
3 869,00 zł
Cena netto: 3 145,53 zł
Gdzie klucze dynamometryczne znajdują swoje zastosowanie?
Entuzjaści majsterkowania i specjaliści z pewnością doskonale wiedzą, że poleganie na profesjonalnych narzędziach znacznie ułatwia wykonywanie zaplanowanych zadań. Precyzyjność oraz dokładność w przypadku dokręcania śrub czy nakrętek ma wpływ na stabilność całej konstrukcji, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo jej użytkowników. Klucze dynamometryczne przydają się jednak nie tylko w warsztatach wulkanizacyjnych. Są szczególnie przydatne przy zajęciach takich jak prace serwisowe w przemyśle motoryzacyjnym czy prace naprawcze w maszynach i urządzeniach.
W przemyśle motoryzacyjnym narzędzie to jest używane do dokręcania śrub zaciskowych kół, śrub mocujących silnik, skrzyni biegów oraz inny mniejszych podzespołów. Dzięki zastosowaniu klucza dynamometrycznego możliwe jest dokładne ustawienie odpowiedniego momentu siły, przy zachowaniu wymaganej normami powtarzalności procesu.
Klucze stosuje się także w sektorze maszynowym oraz przemyśle lotniczym. W tych dziedzinach narzędzie jest używane do dokręcania śrub i nakrętek w maszynach i urządzeniach, co pozwala na zachowanie odpowiedniej siły nacisku. Jest to niezbędne dla prawidłowego działania tych urządzeń.
Innym obszarem, gdzie klucze dynamometryczne znajdują swoje szerokie zastosowanie, jest budownictwo. Tam sięga się po nie w celu dokręcania śrub i nakrętek w konstrukcjach budynków i mostów. W takim przypadku prawidłowe dokręcenie elementów łączących staje się niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej trwałości.
Klucze dynamometryczne – czym się kierować podczas wyboru
Istnieje kilka elementów, na które musimy zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas wybór odpowiedniego narzędzia z tej kategorii. Pierwszym czynnikiem jest zakres momentu siły. Klucze dynamometryczne posiadają różne zakresy pracy. Na przykład do prac motoryzacyjnych (wymiana kół), potrzebny będzie klucz z zakresem 40-200 Nm lub 80-120 Nm. Prace związane z silnikiem wymagają momentu oscylującego wokół 30 Nm. Natomiast podczas naprawy roweru wystarczy klucz cechujący się momentem do 25 Nm.
Następnie zwróćmy uwagę na wielkość i masę. W niektórych przypadkach wykorzystanie narzędzia w większych gabarytach uniemożliwi nam dostęp do węższych przestrzeni w konstrukcjach, z którymi pracujemy. Warto zatem oszacować, jakie czynności będziemy przeprowadzać takim kluczem najczęściej i kierując się tym założeniem, wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem – został od starannie wyselekcjonowany, aby zapewnić nabywcom najlepsze rozwiązania na rynku, przy jednoczesnej dbałości o konkurencyjne ceny.