Narzędzia pneumatyczne i wiele więcej...

Artukuły prasowe

 

Artukuł prasowyArtukuł prasowyArtykuł prasowy


 

Artukuł prasowyArtykuł prasowyartykuł prasowy


 

 

Narzędzia pneumatyczne i ich zastosowania.

Narzędzia pneumatyczne mają zastosowanie niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. O zaletach tych narzędzi stanowiących przewagę nad narzędziami z napędem elektrycznym - świadczą ich niepodważalne walory, do których należy zaliczyć: odporność na przeciążenia, proste zasilanie i sterowanie, korzystny wskaźnik mocy do masy, brak możliwości porażenia prądem elektrycznym, możliwość pracy w środowiskach zagrożonych pożarem lub wybuchem, zwarta i wytrzymała konstrukcja, niskie koszty eksploatacji. W firmach produkujących meble, narzędzia pneumatyczne służą zaś do wygładzania powierzchni drewnianych. W budownictwie chętnie sięga się po młoty pneumatyczne, czy klucze pneumatyczne. Burzenie, budowanie często jest znacznie szybsze, przy całkowitej automatyzacji tych procesów, za pomocą narzędzi pneumatycznych. Klucze pneumatyczne przeznaczone są także do warsztatów samochodowych. Odkręcanie, przykręcanie kół, jest znacznie szybsze. Zatem warto zwrócić uwagę na tego typu narzędzia i starać się je jak najlepiej wykorzystać.

 

Typy narzędzi pneumatycznych

 

Klucze pneumatyczne

 

Znajdują one szerokie zastosowanie w montażu i demontażu połączeń śrubowych. Najbardziej rozpowszechnione są klucze udarowe, które wykorzystywane są w serwisach , warsztatach, w firmach montażowych oraz w przemyśle ciężkim np. w kopalniach. Istnieje bardzo duży wybór kluczy udarowych o różnorodnym przeznaczeniu zaczynając od kluczy małych o trzpieniu 3/8” poprzez klucze 1/2”, 3/4”,   1” a kończąc na kluczach o trzpieniu 1 1/2”.  Jednym z istotnych czynników wpływających na maksymalny moment obrotowy osiągalny przez klucz pneumatyczny jest zastosowany w nim mechanizm udarowy. Konstrukcja mechanizmu ma także znaczący wpływ na zastosowanie i przeznaczenie klucza. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne mechanizmy udarowe stosowane w kluczach pneumatycznych, pokrótce opisując ich działanie.

  • Twin Hammer – najbardziej popularny mechanizm; składa się z dwóch młotów, obracających się dookoła wrzeciona w zamkniętym systemie. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie ogromnego momentu obrotowego w ciągu pierwszych obrotów wirnika, ponieważ oba młoty mogą jednocześnie uderzyć z obu stron.
  • JUMBO HAMMER to odmiana opisanego wyżej rozwiązania TWIN HAMMER z tym, że tutaj zastosowano tylko jeden młot. Rozwiązanie to stosuje się w urządzeniach o zwiększonej mocy.

 

Wkrętarki pneumatyczne

 

Wkrętarki  pneumatyczne inaczej "śrubokręty pneumatyczne" to  odpowiedniki  narzędzi elektrycznych, zasilane  uzdatnionym (oczyszczonym i naolejonym mgłą olejową) sprężonym powietrzem o ciśnieniu w zakresie 5,9-6,3 bar. Ich mało skomplikowana i wyjątkowo trwała konstrukcja sprawia, że są wyjątkowo niezawodne. Najczęściej są wyposażone w pięciołopatkowe silniki pneumatyczne. Posiadają prawe i lewe obroty oraz wylot zużytego powietrza. Obecnie w przemyśle drzewnym i meblarstwie wykorzystywane  są w zasadzie dwa najbardziej popularne modele pneumatycznych wkrętarek pistoletowych:

Wkrętarki ze sprzęgłem kłowym bez  możliwości regulacji momentu obrotowego. Moment obrotowy cały czas ma wartość maksymalną, zależną od wielkości silnika pneumatycznego zarówno podczas wkręcania jak i wykręcania. Wyposażone są w system „push - start” czyli „dotyk - start”. Praca wkrętarki rozpoczyna w chwili dociśnięcia bita do wkrętu lub śruby, przerwanie pracy następuję analogicznie po zaprzestaniu  wywierania nacisku poprzez bit na wkręt. System ten pozwala na  w miarę precyzyjne i płynne wkręcanie oraz umożliwia szybkie zakończenie procesu wkręcani w pożądanym momencie, bez konieczności użycia przycisku włącznika.

Wkrętarki ze sprzęgłem poślizgowym z zewnętrzną możliwością regulacji momentu obrotowego. Niewątpliwą zaletą tego typu wkrętarek jest możliwość szybkiej i łatwej regulacji momentu obrotowego. Nie ma konieczności uciążliwego rozkręcania narzędzi  i dokonywania regulacji sprzęgła wewnątrz (rozwiązanie stosowane    w starszych modelach mniej zaawansowanych technologicznie). Regulacja odbywa się poprzez przekręcenie pierścienia na obudowie  wkrętarki. Dokładność  momentu sprawdza się poprzez wykonanie kilku prób wkręcenia określonego wkrętu.

Z myślą o profesjonalistach wprowadzono do sprzedaży kompozytowe wiertarki i wkrętarki pneumatyczne. Te ostatnie dzielą się jeszcze na proste i pistoletowe. Mowa tu oczywiście o wkrętakach z tak zwanym sprzęgłem poślizgowym, które znajdują szerokie zastosowanie podczas montażu elementów stolarki meblowej Kompozytowa obudowa minimalizuje wibracje wkrętarek. Niekwestionowaną zaletą wkrętarek kompozytowych jest łatwa regulacja nastawy momentu dokręcania. Umieszczony na przedniej części korpusu pierścień regulacyjny ze skalą to znaczne ułatwienie pracy narzędziem.

Poza tym wszystkie modele pistoletowe posiadają zaczep do montażu narzędzia na balanserze. Wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba dokładnego montażu elementów wykorzystywane są wkrętarki pneumatyczne kompozytowe z automatycznym mechanizmem zamykającym dopływ powietrza w momencie osiągnięcia zadanego momentu roboczego typu "shut off” .

W miejscach trudno dostępnych dobrze sprawdzają się wkrętaki proste. Tak samo jak pistoletowe wyposażone są w pierścień regulacyjny momentu dokręcania oraz zawiesie do balansera. Typ prosty wkrętarek to również niezastąpione narzędzie na stacjonarne stanowiska pracy w układzie pionowym.

 

 Wiertarki pneumatyczne       

 

Wiertarki pneumatyczne dzielą się z reguły na dwie grupy: szybkoobrotowe i wolnoobrotowe z jednym bądź z dwoma kierunkami obrotów. Szybkoobrotowe wiertarki pneumatyczne z jednym lub dwoma kierunkami obrotów osiągają prędkość bez obciążenia 1800 lub 2000 obr/min, zaś wolnoobrotowe osiągają prędkość do 800 obr/min. Wiertarki wyposażone są w uchwyty do wierteł samozaciskowe lub na kluczyk.  Najnowsze konstrukcje wiertarek kompozytowych są lekkie i poręczne, podwójnego zastosowania - wiertarko-wkrętarki. Posiadają możliwość precyzyjnej regulacji momentu obrotowego.

 

Nitownice pneumatyczne       

 

Nitownice pneumatyczne charakteryzują się lekkością oraz wytrzymałością. Stworzono je do nitowania nitów zrywalnych wytworzonych z różnych rodzajów materiałów, lub  nitonakrętek. Nitownice pneumatyczne wyposażone są w pojemnik służący do gromadzenia odpadków i opiłków, które powstają w wyniku czynności nitowania.

Najpopularniejsza w naszej ofercie nitownica pneumatyczna do nitów zrywalnych KUANI model KP-4203 do nitów aluminiowych, stalowych i kwasoodpornych o średnicy 2,4-6,4mm znajduje zastosowanie w pracach przemysłowych. W branżach gdzie nie jest możliwe zastosowanie nitownic pneumatycznych z różnych względów np.  budownictwo, wentylacja, ogrzewanie itp. Znajdują zastosowanie japońskie nitownice akumulatorowe Lobster model  BR200M – do nitów zrywalnych i  BN200 – do nitonakrętek.

 

Zszywacze i sztyfciarki pneumatyczne

 

Zszywacze i sztyfciarki pneumatyczne to niezastąpione narzędzia  wykorzystywane z branży meblarskiej. Dostępne narzędzia występują w wielu wariantach odpowiednio do różnych rodzajów zszywek i sztyftów. Najpopularniejszy w naszej ofercie zszywacz tapicerki LU-8016F współpracuje z ogólnie dostępną zszywką tapicerską typ 80 BeA lub 115 Akes. Do pracy w trudno dostępnych miejscach aby ułatwić pracę użytkownikowi  został zaprojektowany  zszywacz z długim noskiem  LU-8016LAC.  Zszywacz e tapicerskie znajdują przede wszystkim zastosowanie przy produkcji mebli tapicerowanych, w pracach wykończeniowych, galanterii ogrodowej . Zszywacze tapicerskie zyskały zwolenników ze względu na niewielką masę i gabaryty. Są one proste w obsłudze  lekkie i poręczne.  Sztyfciarki pneumatyczne przeznaczone są do łączenia w niewidoczny sposób małych elementów drewnianych takich jak ramki obrazów, galanteria ogrodowa, listwy ozdobne, listwy przyszybowe. Najpopularniejsza sztyfciarka model PN-630 współpracuje ze sztyftami 0,64mm o długości 12-30 mm. Dla wymagających klientów został wprowadzony do sprzedaży sztyfciarkę i zszywacz w jednym model LU-50FAC. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnąć efektywniejszą pracę. Dzięki niemu można szybko i skutecznie łączyć elementy stolarki meblowej, okiennej, ogrodowej itp. Przeznaczeniem urządzenia jest stolarka budowlana, stolarstwo meblowe oraz galanteria ogrodowa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób wykonujących kompleksowe prace montażowe. Narzędzie współpracuje z najpopularniejszymi zszywkami (5,8 mm) i sztyftami (1,0 x 1,25).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium